Shopping Cart
Your Cart is Empty
Quantity:
Subtotal
Taxes
Shipping
Total
There was an error with PayPalClick here to try again
CelebrateThank you for your business!You should be receiving an order confirmation from Paypal shortly.Exit Shopping Cart

Polska Sobotnia Szkola

im. Mikolaja Kopernika

w Sarasocie

Historia Szkoly

Historia Polskiej Sobotniej Szkoły sięga nieco dalej, bo aż do 1994 roku, kiedy to Polska Wspólnota Katolicka, Polsko – Amerykańskie kluby w Venice i Sarasocie, Polskie Radio działające w tym regionie oraz polskojęzyczni księża założyli szkołę w Venice na Florydzie. Pierwsze zajęcia odbywały się po niedzielnej mszy świętej w Epiphany Cathedral Church w Venice i były prowadzone w sali przykościelnej. Pierwszym dyrektorem szkoły i nauczycielem była pani dr Krystyna Piórkowska. Szkoła przetrwała 4 lata, a następnie zajęcia zostały zawieszone na następne 4 długie lata. W roku 2001 dzięki staraniom rodziców oraz ludzi, którym bliska była Ojczyzna oraz język polski, szkoła została wznowiona. I od tej chwili szkoła działa nieprzerwalnie.

W roku 2004 szkoła została przeniesiona z Venice do Sarasoty. Długoletnim nauczycielem i dyrektorem szkoły była Pani Hanna Wrońska, która była bardzo zaangażowana w działalność i rozwój polskiej szkoły. Od roku 2005 Polska Sobotnia Szkoła im. Mikołaja Kopernika prowadziła zajęcia w Sarasota Christian Church przy Ashton Rd. W bieżącym roku szkolnym 2016/2017 szkoła zmieniła adres i korzysta z uprzejmości Szkoły Katolickiej, przy Incarnation Catholic Church w Sarasocie.

Szkoła jest organizacją niedochodową, społeczną, działa i rozwija się dzięki wpłatom, których dokonują rodzice, darowiznom od organizacji polonijnych i sponsorów indywidualnych. Głównym celem szkoły jest nauka języka polskiego, zapoznanie dzieci i młodzieży z kulturą polską, tradycjami, historią , a także przekazywanie dzieciom i młodzieży polskich wartości. Atutem szkoły są wspaniali nauczyciele oraz bardzo aktywni rodzice, którzy razem starają się stworzyć pozytywne środowisko, w którym dzieci z przyjemnością uczą się języka ojczystego swoich rodziców, języka swoich dziadków oraz zamiłowania do kultury polskiej, do polskiej historii i do polskich tradycji. Obecnie od 2015 roku dyrektorem szkoły jest Pani dr Janina Orloff, wcześniej wykładowca akademicki, oddana i bardzo lubiana przez dzieci i rodziców nauczycielka.

Zajęcia odbywają się w sobotę w godzinach od 9:30 do 1:00 w czterech poziomach nauczania. Nauczycielem poziomu przedszkolnego jest Pani Lidia Piwowarczyk, nauczycielem poziomu podstawowego jest Pani Janina Orloff, poziomu średniego, Pani Mariola Kowalik (nauczycielka, która jest w szkole niemal od początku), natomiast nauczycielem poziomu wyższego jest Pani Marta Frankowski, która obecnie pełni także funkcję Skarbnika szkoły.

Szkoła ma wyłonioną Radę Rodziców, która wraz z Radą Pedagogiczną stanowi Radę Szkoły, a która to jest motorem do organizacji różnych szkolnych przedsięwzięć w zgodnej i owocnej współpracy oraz przy zaangażowaniu nauczycieli i pozostałych rodziców.