Shopping Cart
Your Cart is Empty
Quantity:
Subtotal
Taxes
Shipping
Total
There was an error with PayPalClick here to try again
CelebrateThank you for your business!You should be receiving an order confirmation from Paypal shortly.Exit Shopping Cart

Polska Sobotnia Szkola

im. Mikolaja Kopernika

w Sarasocie

Gala Jubileuszowa

PRZEMOWIENIE/PODSUMOWANIE/PODZIEKOWANIE

Przemówienie dyrektora szkoły, Pani Janiny Orloff, z okazji jubileuszu 15 lecia. 

Szanowni Państwo, Szanowni Goscie, Szanowni Sponsorzy, Drodzy Nauczyciele i Rodzice!

     To niezwykły honor i zaszczyt móc Państwa witać i gościć dzisiaj. Jestem pewna, że dzisiejsze święto jest wzruszające dla nas wszystkich - bo oto spotkanie, które łączy w sobie zapisane kartki 15-letnich wydarzeń naszej Polskiej Sobotniej Szkoły w Sarasocie.

Drodzy Państwo!

W szkole czas odmierzany jest w specyficzny sposób. To kolejne dzwonki, dni, miesiące i lata napędzają machinę szkolnego świata. W tę niezwykłą perspektywę wpisują się także wydarzenia niepowszednie, dzięki którym możliwe jest dokonanie oglądu, zbudowanie refleksji nad pracą własną i naszej szkoły. Do takich wydarzeń należy dzisiejszy jubileusz. Cyklicznie zbierane informacje o historii szkoły, jej dorobku o jej nie zawsze łatwej drodze. Ten dorobek to praca wielu osób - grona pedagogicznego, uczniów, rodzicow oraz wszystkich przyjaciól naszej szkoły.

Dzisiejsza uroczystość jest okazją do zweryfikowania owego dorobku, okazją jakich wiele w swojej biografii przeżywa każda szkoła. Jest także okazją do osobistego zmierzenia się z jej tradycją, systemem wartości i wypracowaną renomą.

       Każdy jubileusz to połączenie tradycji z nowoczesnością, doświadczenia z młodością, tego co było z tym co jest i jeszcze będzie.

       Nasza szkoła nigdy nie była jedynie miejscem czy instytucją, ale zawsze niezwyklą społecznością stworzoną przez uczniów i ich rodziców, nauczycieli, którzy oddają szkole swoje umiejętności, entuzjazm i serce oraz przyjaciół i sponsorow naszej szkoły. Wokół naszej szkoły zawsze gromadzą się osoby nie przypadkowe, ale twórcze, kreatywne, poszukujące najlepszych rozwiązań oraz otwarte i wrażliwe na potrzeby naszych dzieci. Dzięki ich entuzjazmowi i zaangażowaniu udało się stworzyć Piękną Polską szkołę w naszej drugiej Ojczyżnie, Szkołę taką, jaką widzimy ją dzisiaj – przyjazną i otwartą na nowe wezwania, nowe trendy, nowe pomysły.

Nie sposób dzisiaj wymienić wszystkich osób, nie sposób wyliczyć także tego, co zrobiły dla naszej szkoły. Nazwiska wielu z nich widnieją w materiałach i dokumentach zgromadzonych w archiwum naszej szkoly. Długa jest lista tych, którzy na trwałe zaznaczyli się na kartach historii naszej szkoły, którzy ją tworzyli, rozwijali i wspierali.

Jestem przekonana, że dzisiejszy dzień będzie szczególnym świętem - swiętem nauczycieli, rodzicow, szanownych gosci, naszych sponsorów, a przede wszystkim Przyjaciół naszej szkoły.

Drodzy Państwo!

O naszej szkole można by mówić wiele i długo. Jest ona szkolą niezwyklą, szczególną, gdyż uczą się w niej dzieci języka polskiego, który to jezyk jest językiem obcym dla nich i dlatego wymaga wiele pracy, wytrwalosci i wyrozumiałosci ze strony nas wszystkich, ze strony nauczycieli, gdyż nauka wymaga specjalnej wiedzy i umiejętnosci pedagogicznych, ze strony rodzicow, którzy poswięcają swój czas i pieniądze, aby kontynuować, rozwijać i przechowywać język polski, polskie tradycje i zwyczaje, a ze strony dzieci dodatkowego wysiłku, aby poznać, opanować ten jezyk, którego muszą się uczyć jako języka obcego.

Nasza szkoła na przestrzeni lat zmieniała swoje oblicze, miejsce, zmieniali sie ludzie. W istocie jednak pozostała taka sama – mam nadzieję, że jest ona nie tylko ważną i nieodzowną częścią naszej lokalnej rzeczywistości, ale jest też częścią naszego życia.

Szczególne podziękowania kieruję dzisiaj do wspaniałych pedagogów, tutaj obecnych jak i nieobecnych, do tych pierwszych i tych co są z nami dzisiaj, którzy tworzyli historię Szkoły , którzy niezwykłą postawą, zaangażowaniem, jakże twórczym talentem pedagogicznym torowali i nadal torują dzisiejszą drogę do sukcesów Szkoły .

Pragnę wyrazić uznanie dla każdego wysiłku pierwszych i kolejnych dyrektorów tej szkoły, tutaj obecnych jak i nieobecnych.

Drodzy Nauczyciele z okazji jubileuszu - życzę Wam wielu dalszych sukcesów w pracy, kreatywności i zapału w realizacji trudnych zadań pedagogiczno – wychowawczych oraz stałego poczucia, że poprzez codzienny trud spełniacie swoje powołanie. Życzę również, ażeby za Wasz trud i wysiłek dana była wdzięczność prawdziwa, - piękna pamięć, - dobre słowo oraz wdzięczność uczniów, nie zawsze wyrażana wprost, ale często oddawana jako dobro zupełnie innym ludziom poprzez szlachetną postawę.

Składam podiękowanie wszystkim rodzicom – za wszystko co powstawało i powstaje – za ich oddanie, wyrtwałość, cierpliwość, niezwykle wielkie zaangażowanie we wspólne działania dla dobra dzieci, na rzecz rozwoju naszej szkoły i całego naszego środowiska.

Drodzy absolwenci ! Tutaj chce zwrocic sie do tych co uczeszczali do naszej szkoly,

Dzisiejsza uroczystość przypomina, że w naszej szkole najważniejszy zawsze był uczeń, duszą Szkoły – nauczyciel, a dumą – jej absolwenci, ktorzy wynoszą z niej znajomość języka ojczystego ich rodzicow i dziadkow, znajomość historii, kultury i niezwykłych długoletnich polskich tradycji. Dlatego dziękuję Wam za to że bylicie i wciąż jesteście z nami już jako rodzice kolejnego pokolenia, które kontynuuje waszą tradycję.

Drodzy Uczniowie (pomimo, ze nie ma ich dzisiaj z nami) życzę, aby nauka w szkole była fascynującą przygodą, odkrywaniem tajemnic wiedzy, wiedzy o naszym pięknym kraju na starym kontynencie, odnajdywaniem siebie. Życzę radości, zabawy i wielu przyjaźni.

Życzę , aby czas spędzony w szkole był ważny i owocny, bo z niego będziecie czerpać przez całe życie.

 Szanowni Państwo , Drodzy Sponsorzy – w tym miejscu skladam podziękowanie wszystkim organizacjom, firmom, instytucjom, rodzinom, osobom indywidualnym, wszystkim i tym obecnym tutaj i nieobecnym, tym pierwszym, tym stałym i nowym dobroczyńcom – ogromne wam dziękuję.

Drodzy nasi Przyjaciele - Wasza tak liczna obecność na tej sali potwierdza, że Szkoła ma wielu przyjaciół. Jesteście dziś najmilszymi dla nas gośćmi. Jestem ogromnie wdzięczna wam wszystkim, którzy poprzez swoją obecność uświetniają naszą uroczystość.

Jestem przekonana, że to co najlepsze i najpiękniejsze jest jeszcze przed nami!

Na zakończenie wszystkim dedykuję znany cytat Jana Pawła II

„Musicie od siebie wymagać

Nawet, gdyby inni od was nie wymagali”.

Serdecznie dziekuję i zapraszam do wspolnego swiętowania.

Good Evening Ladies and Gentlemen,

Anniversaries are wonderful, magical, celebratory occasions. May we extend a warm word of welcome to you all at our 15th Anniversary of our Polish Saturday School in Sarasota.

Anniversaries are opportunities for recollections of the years gone by and positive reflections for the years ahead.

These past years have been happy and successful years in so many ways. They have been defined by a kaleidoscope of our kids’ successes and achievements, happy memories, supportive friendships and enduring relationships. That's exactly what we need to effectively teach our kids, who were born here in America, the beautiful language of their parents and grand-parents, rich traditions and heroic History of Poland.

Tonight, as we celebrate our 15-th Anniversary, we value even more the special people, our friends, teachers and parents that we are able to share this occasion with. I would like to extend our sincere gratitude and appreciation to all sponsors, those private and institutional ones that support our School, those who are here with us today and those who couldn't come - we do remember all of you as you are a vital part of our school and our success.

Thank you - one and all - for being beside us these past years ...and I do hope you will be always with us in the years to come.

Thank you so much!

Enjoy this night!

~Janina Orloff

PODSUMOWANIE:

„Niech żyje bal” śpiewała w jednym ze swoich największych przebojów Maryla Rodowicz. To hasło towarzyszyszyło także licznie zebranym uczestnikom Gali Jubileuszowej, zorganizowanej z okazji 15-lecia istnienia Polskiej Sobotniej Szkoły w Sarasocie. To niezwykle precyzyjnie przygotowane wydarzenie odbyło się dnia 18 lutego 2017 roku w Plantation Golf & Country Club w Venice. Głównymi organizatorkami imprezy były przedstawicielki Rady Rodziców Polskiej Szkoły: Joanna Zagata, Aneta Fornal i Agata Wawro. Wymienione Panie przygotowywały Galę przez wiele miesięcy, dbając by ich uwadze nie umknął nawet najmniejszy szczegół. W realizacji planu pomogli im także małżonkowie: Mateusz Zagata, Chester Fornal i Krzysztof Wawro. O oprawę muzyczną wydarzenia zadbali Ewa i Robert Jeneralczuk. Wśród gości znaleźli się między innymi: długoletnia Nauczycielka i Dyrektor Polskiej Szkoły Hanna Wrońska, Prezes Polsko-Amerykańskiego Stowarzyszenia w Sarasocie Jerry Jagielski, Prezes Polsko-Amerykańskiego Stowarzyszenia w Venice Bogdan Radomski i Prezes Polskiego Centrum imienia Jana Pawła II w Clearwater Michał Bąk. Imprezę uświetnili swoją obecnością także założyciele Szkoły: Ksiądz Jacek Kowalik i Andrzej Gorczyński. Obecni byli także sponsorzy oraz goście z Wisconsin, New Jersey, Clearwater, Brendon i Treasure Island.

Program Gali rozpoczął się Godziną Koktajlową, podczas której goście zostali przywitani lampką wina oraz przystawkami, do których zaliczały się: bruschetta, krewetki, gołąbki i pierożki. Następnie, głos zabrała obecna Dyrektor Polskiej Szkoły, Dr Janina Orloff. Pani Dyrektor podkreśliła ogromny wkład i zaangażowanie Pań Nauczycielek, którymi obecnie, poza samą Panią Janiną są: Lidia Piwowarczyk, Mariola Kowalczyk i Marta Frankowski. Pani Dyrektor przedstawiła także skład Rady Rodzicielskiej oraz przekazała podziękowania dla Sponsorów.

Kolejnym punktem programu był występ zespołu „Polanie”. Zatańczyli członkowie zespołu: Jacek i Magdalena Dziubek, Marta i Tomasz Frankowski oraz Katarzyna Skladanowski i Marek Przepiora. Zaprezentowali oni tradycyjne stroje ludowe krocząc w rytm „Poloneza” skomponowanego do filmu „Pan Tadeusz” przez Wojciecha Kilara. Nie omieszkali także zaprosić do zabawy zgromadzonych gości i wnet cała sala rzucił się w wir tańca.

            Następnie, goście zostali poproszeni o zajęcie miejsc, a Ksiądz Jacek Kowalik pobłogosławił posiłek. Na obiad składały się oprócz sałatki i gotowanych warzyw pierś kurczaka w sosie Marsala lub łosoś w zależności od wyboru. O oprawę muzyczną podczas posiłku zadbali muzycy-pasjonaci: Roland Okuła na fortepianie oraz Mateusz Zagata na skrzypcach. Panowie zaprezentowali: polonez „Pożegnanie z Ojczyzną" Michała Ogińskiego, mazurki i walc Fryderyka Chopina, mazurek Stanisława Moniuszki z „Halki", walc Barbary z „Nocy i Dni ", „Hiszpański taniec" Maurycego Moszkowskiego oraz walc z „Trędowatej" Wojciecha Kilara. Po obiedzie została zaserwowana kawa oraz ciasta przygotowane przez sympatyków Szkoły. Podniebienia gości rozpieściły między innymi: makowce, serniki i szarlotki.

Organizatorzy wydarzenia przygotowali jeszcze jedną atrakcję, a mianowicie loterię. Goście, którzy zakupili losy wzięli udział w losowaniu aż 38 nagród ufundowanych przez sponsorów. Zaszczyt losowania zwycięzców przypadł w udziale platynowemu sponsorowi Annie Bridinger, agentce nieruchomości z Pelican Reaty Corp. Nagrody były cenne, dlatego losowaniu towarzyszyły emocje, a przede wszystkim ogromna radość zwycięzców.

Gala zakończyła się zgodnie z planem około północy. Wielu z gości nie szczędziło pozytywnych komentarzy organizatorom, którch proszono jednocześnie o zorganizowanie kolejnych imprez. Za fotorelację z wydarzenia odpowiedzialny był Artur Niedzielski, a zdjęcia robione były nie tylko gościom przy stołach czy na parkiecie, ale także na specjalnym tle przygotowanym na tę uroczystość. Warto także wspomnieć, że podczas całego wieczoru Panowie mogli zakupić piękne róże dla swoich dam. Goście mogli także podziwiać prace artystyczne dzieci, przejrzeć kronikę szkoły i wpisać się do książki pamiątkowej. Miłym akcentem były też czerwone, papierowe serduszka przygotowane w ramach wdzięczności dla gości przez naszych milusińskich - dzieci uczące się w Polskiej Szkole.

            Powtarzając za Mikołajem Rejem: „A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają.” Ogromnie zainteresowanie Galą udowadnia jak ważna jest dla naszej lokalnej społeczności pielęgnacja języka ojczystego i wspieranie Polskiej Sobotniej Szkoły w Sarasocie. Pragnę raz jeszcze podziękować i pogratulować wszystkim zaangażowanym w przygotowanie tego wydarzenia, a jednocześnie życzyć kolejnych sukcesów.

~Anna Bridinger

PODZIEKOWANIE:

W imieniu Dyrekcji, Nauczycieli, Rodziców oraz Uczniów z Polskiej Sobotniej Szkoły w Sarasocie, pragniemy wyrazić wdzięczność za tak ogromne wsparcie i pomoc.

Jubileuszowa Gala, zorganizowana 18 lutego 2017 w Plantation Golf&Country Club w Venice z okazji 15-lecia istnienia naszej szkoły odniosła ogromny sukces, który przeszedł najśmielsze nasze oczekiwania. Na ten sukces złożyło się wiele czynników.

Wspaniała organizacja i współpraca- tutaj podziękowania należą się organizatorom, którzy od października ubiegłego roku poświęcali swój wolny czas, by zadbać o każdy detal : Anecie Fornal, Agacie Wawro oraz Joannie Zagacie- koordynatorkom całego przedsięwzięcia oraz ich małżonkom: Chesterowi Fornal, Krzysztofowi Wawro oraz Mateuszowi Zagacie, którzy wspierali swe żony w kwestiach technicznych. Dziękujemy także Pani Annie Bridinger za nieocenioną pomoc w sprzedaży biletów.

Ogromne podziękowania należą się osobom, które zadbały o stronę artystyczną naszego przedsięwzięcia. Dziękujemy Państwu Ewie i Robertowi Jeneralczuk, odpowiedzialnym za oprawę muzyczną Gali, którzy przepięknie przygotowali i poprowadzili bal, dzięki którym goście nie schodzili z parkietu. Jesteśmy im bardzo wdzięczni za poświęcenie, tym bardziej, że przybyli do nas z odległych rejonów.

Dziękujemy za pięknego Poloneza zespołowi Polanie, w skład którego wchodzą: Magdalena i Jacek Dziubek, Marta i Tomasz Frankowski oraz Katarzyna Składanowska i Marek Przepióra.

Dziękujemy naszemu muzycznemu duetowi- Rolandowi Okuła- który zagrał na fortepianie, oraz Mateuszowi Zagacie -który zagrał na skrzypcach, którzy przygotowali piękny koncert polskiej muzyki klasycznej.

Nie byłoby naszej Gali gdyby nie wspaniały oddźwięk naszych sponsorów, którzy niespodziewanie chętnie odpowiadali na nasze prośby o wsparcie. Część ofiarowała bezpośrednio donację dla szkoły, część sponsorów ofiarowała certyfikaty i kosze podarunkowe, oraz swoje usługi na loterię, a dochód ze sprzedaży losów, zasilił konto szkoły. Z ogromną radością, wielkim uznaniem i wdzięcznością pragniemy wyrazić podziękowanie każdemu sponsorowi z osobna za ich wkład, za ich cegiełkę w rozwój naszej szkoły. A oto i oni :

Platynowi Sponsorzy ($2000 i więcej ):

 Anna Bridinger- Pelican Realty Corp.,

The Polish American Association of Sarasota- którzy po przekazaniu na Gali drugiej donacji w wysokości $1000 stali się platynowymi sponsorami.

Złoci Sponsorzy ($1000-$1900 ):

Larissa Schuefftan- AllStar Music Academy,

Krystyna Czyszczon- Page Terrace Beachfront Hotel,

The Polish American Society of Venice,

Państwo Lilianna & Bogdan Haas- Truly Forever Bridal.

Srebrni Sponsorzy ($500- $900):

Keith Blessitt, DMD PA, Fireside Homes, Państwo Joanna & Mateusz Zagata, MD oraz Państwo Maria & Krzysztof Czyszczon

Brązowi Sponsorzy ( $50- $400):

Państwo Chester & Aneta Fornal, PharmD, Dorota Kaczmarski, B.Widomski, Inc. Auto Transport, Państwo Krzysztof & Agata Wawro,ARNP, Małgorzata Przepióra, Kinga Royer, DMD, Mirella Bożek- Moda Salon, Ariel Rajski, Kiev Deli, Pierogi Inn, Trader Joe’s, Publix- Marek Gorczyński, Ehrlich and Sallapudi Orthodontics, Diana Orlow, Green Apple Salon & Spa, Body Heat Yoga, Paweł Kalwiński, MD, Państwo Michael & Agnes Bak, ks. Jacek Kowalik, Państwo Jadwiga & Andrzej Sitarz, Państwo Marianna & Andrzej Moniuszko, Mrs &Mr Kmieciak, Sharon Foust.

Specjalne podziękowania należą się także szkolnym mamom, babciom i ciociom, które zapewniły na stołach przepyszne polskie desery: Danucie Fornal, Zofii Kowalczyk, Agacie Wawro, Marcie Rajskiej ,Ewie Lunie, Małgorzacie Solowińskiej, Kindze Sulewski oraz Dominice Targoński.

I na zakończenie ogromne podziękowania kierujemy do naszych szanownych gości, bez których nasz sukces nie byłby możliwy, którzy dopisali ogromną liczbą ponad dwustu osób.

Dzięki Wam- Nasi Drodzy Dobroczyńcy nasza charytatywna uroczystość odniosła także ogromny sukces finansowy, dzięki czemu będziemy mogli spełnić marzenia naszych dzieci- w nagrodę za ciężką pracę pojadą na wycieczkę do jednego z parków rozrywki, zapewnimy im wiele atrakcji, zakupimy do szkoły potrzebny sprzęt min. sprzęt nagłaśniający, potrzebne materiały dydaktyczne, jak również może uda się polepszyć także nasze warunki lokalowe, by móc się rozwijać i rozrastać.

Nasza Jubileuszowa Gala przeszła już do historii, mamy nadzieję, że zapisała się pięknie na jej kartach i będzie przez wszystkich mile wspominana.

Jeszcze raz wszystkim z całego serca dziękujemy.

~Joanna Zagata